Historie TJ v Horním Bradle
Historie sportovní činnosti TJ Horní Bradlo je především historií fotbalovou a tato se začala psát od roku 1932, kdy byl v Horním Bradle založen fotbalový klub, spadající pod místní tělovýchovnou jednotu. U jeho zrodu stáli pánové Karel Král, Josef Dostál z Lipky, Karel Michálek a především pan nadlesní Rajch ze Stříteže, který velmi pomohl se stavbou původní dřevěné sokolovny v roce 1936 a stal se také prvním hlavním funkcionářem fotbalového klubu. Sokolská cvičení, pro která byla budova především postavena, v té době vedli Karel Michálek a Karel Král. O chod sokolovny se staral její správce, pan Antonín Michálek, který zde měl i byt. O starém fotbalovém hřišti, které leželo původně poblíž příjezdové cesty k tomu současnému, toho již moc nevíme, ale dochovaly se zprávy, že k obecnému veselí při sportovních a kulturních srazech zde přispívala kapela pana Antonína Žemličky z Lipky.
Současné hřiště bylo vybudováno v roce 1960 a to zejména zásluhou pana Františka Plašila, Jiřího Daleckého a Františka Burkoně. V předchozích letech, kdy již staré hřiště nebylo k dispozici, byli hráči nuceni využívat hřiště v Bojanově. Nově zbudované hřiště tak bylo otevřeno se vší parádou a prvním zápasem proti „Krásenskému vysílači“ brádelští dokázali vysokou úroveň svých dovedností, když zvítězili poměrem 11:0. Není se však čemu divit. V Horním Bradle je tradice fotbalu nepřerušena prakticky po celé 20. století, neboť i během 2. světové války se zde fotbal oficiálně hrál. Na místních hotelech „Mareš“, „Rückl“ a v Hotelu Vršov byli v té době ubytováni členové Hitlerjugend a hřiště jim sloužilo jako výcvikové a sportovní stanoviště. Místní tedy měli o zábavu, i když jen fotbalovou, postaráno. V průběhu let sedmdesátých byly postaveny šatny hráčů, zázemí pro rozhodčí a v další modernizaci hřiště se pokračuje prakticky dodnes. Rekonstrukcí prošla také sokolovna. V roce 1989 byla dokončena výstavba nové budovy a tak mohla být 1. května 1990 nová sokolovna slavnostně předána do užívání TJ Horní Bradlo. Od té doby slouží jako zázemí pro fotbalový klub, volejbalisty a další sportovní aktivity. Stala se také oblíbeným místem soustředění různých sportovních organizací, které využívají jak tělocvičny, tak i jejího zázemí čítajícího 6 pokojů a samozřejmě také nádherné přírody, která celý areál obklopuje. V roce 2005 byl u sokolovny vybudován tenisový kurt, který může sloužit jak návštěvníkům sokolovny, tak místním obyvatelům. Sokolovna také funguje jako obecní „kulturní dům“ a můžeme ji tak označit za kulturně – sportovní centrum obce.
Ve vedení TJ se od doby jejího založení vystřídalo několik předsedů. Jmenovitě zakladatel Rajch, František Eis, Karel Michálek, Karel Král, Jiří Březina, František Burkoň, František Plašil a dodnes působící Josef Blažek. Předsedou fotbalového klubu byl po dlouhá léta pan Jiří Dalecký. K činnostem TJ patří i dnes kromě fotbalu i volejbal nebo cvičení žen. Velký ohlas v obci mají také kulturní akce, které TJ Horní Bradlo pořádá nebo se na nich podílí. Jsou to zejména tradiční „Maškarní karneval“ a průvod masek (Masopustní rej). Tyto akce se staly tradičním koloritem obce. Značné oblibě se těší také kulturně-sportovní akce, například „Memoriál“, který se pořádá ve vzpomínce na zasloužilé činovníky brádelského fotbalu nebo zápasy svobodných proti ženatým a mužů proti ženám.
Fotbalový klub TJ Horní Bradlo se stabilně drží v okresním přeboru Chrudimska. K jeho historickým úspěchům patří i velmi dobré umístění v „zemědělských pohárech“, které se celorepublikově pořádali až do 90. let dvacátého století. Doufejme tedy, že fotbal v Horním Bradle čeká ještě dlouhá budoucnost podpořená sportovními úspěchy a členy, kteří budou aktivity TJ Horní Bradlo nadále rozvíjet. Stejný záměr mají i tyto stránky pro všechny příznivce fotbalu a fanoušky Horního Bradla.
Převzato z původních stránek TJ Horní Bradlo vytvořených Danielem Mičíkem
© 2007 (za poskytnutí fotografií a vzpomínek děkujeme Marii Dalecké, Františku Plašilovi a Josefu Blažkovi)